A Felsőpakonyi Herman Ottó Általános Iskola házirendjének 1. sz. melléklete
Az osztályozóvizsga tantárgyankénti és évfolyamonkénti
követelményei
5-6. évfolyam
Magyar nyelv és irodalom
Továbbhaladás feltételei - irodalom (5-6. évfolyam)
A sikeres osztályozóvizsga alapkövetelményei:
• A mesék:
o A mese fogalma; a mesék csoportosítása (népmese, műmese, tündérmese, hősmese, csalimese, bolondmese, állatmese, reális mese, láncmese)
o A mese jellemzői, meseformulák, jellegzetes meseszereplők.
o Klasszikus meseírók ismerete (Andersen, Puskin, La Fontaine).
• Művek:
o Tündérszép Ilona és Árgyélus o Fehérlófia o Csali mese o Bolond mese o A kakas és a pipe o Phaedrus: A farkas és a bárány o La Fontaine: A farkas és a bárány o Andersen: A teáskanna o A rendíthetetlen ólomkatona o Lázár Ervin: Virágszemű o Saint Exupery: A kis herceg (részlet) o Petőfi Sándor: János vitéz
■ A három műnem, azok jellemzőinek ismerete.
■ Az elbeszélő költemény meghatározása, jellemzői.
■ Alapvető költői szóképek, rímfajták, ritmusfajták felismerése.
■ A szűkebb természeti környezet, a szülőföld, a családi kapcsolatok.
■ A tájleíró költemény jellemzői.
■ Az
útleírás, úti levél, tájleírás prózában.
Az életkép, az idill a költészetben
o Petőfi Sándor: Szülőföldemen o Petőfi Sándor: Az alföld o Petőfi Sándor: Úti levelek (részlet) o Arany János: Családi kör o A teremtés , eredet, hagyomány motívuma
■ Alapvető történetek a görög és római mitológiából:
■ Párisz ítélete
■ Odüsszeusz kalandjai
■ Daidalosz és Ikarosz
■ Philémon és Baukisz
■ A “könyvek könyve”, a Biblia keletkezése, legfontosabb történetei.
■ A vízözön
o Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
■ A regény cselekménye, szereplői, szerkezete.
■ Konfliktusok a regényben.
■ A fő-, és mellékszereplők jellemzése.
■ A regény fő mondanivalója, üzenete.
Továbbhaladás feltételei
A tanulók tudjanak kívülről 10 verset. Legyenek képesek tanári segítséggel a tanult művekről rövid, egyszerű tartalmi, szerkezeti és stilisztikai elemzést készíteni. Tudják pontosan meghatározni néhány mű versformáját, ritmusát, műfaját. Írásbeli szövegalkotásban, feleleteikben használják a szakkifejezéseket, értelmezéseikben váljon hangsúlyossá az esztétikai szempont. Saját szavaikkal fogalmazzák meg a véleményüket, az ítéleteiket. Egy- egy óra anyagáról, egy-egy altémáról tudjanak önállóan vázlatot készíteni, saját vázlataik alapján tudjanak felkészülni. Megbeszélések, viták alkalmával legyenek toleráns vitapartnerek, saját véleményüket tudják határozottan képviselni. Kulturáltan tudjanak kommunikálni egymással egyszerűbb kérdésekről. A tanulók tudják csoportosítani, tipizálni a meséket, a mesetípusokhoz tudjanak példaszöveget rendelni, legalább egy hosszabb vagy két rövidebb mesét tudjanak kívülről. Tudjanak különbséget tenni népmese és irodalmi mese között, tudjanak híresebb mesegyűjtőkről, gyűjteményekről vagy magyar és külföldi meseírókról. Ismerjék föl a mesék műfaji sajátosságait, tegyenek különbséget mese és valóság között, tudjanak fölsorolni magyar mesehősöket. Tudják különválasztani törénelmünk valóságos hőseit tőlük. Ismerjék a népköltészet mitológiai, vallási gyökereit. Értelmesen és pontosan tudják felolvasni a szövegeket, a kívülről mondott szövegeket tisztán, tagoltan, megfelelő ritmusban tudják elmondani. Néhány fogalom jelentését ismerjék, tudják helyesen használni azokat. Olvasónaplójukban, jegyzeteikben tanári segítséggel maguk javítsák a hibáikat, legyenek képesek az órai megbeszélések alapján kiegészíteni, javítani saját munkáikat. Írásbeli munkáikban törekedjenek a pontosságra, szakszerűségre, szóbeli feladataikban a pontosságra, a helyes beszédre.
A sikeres osztályozóvizsga alapkövetelményei:
• Memoriterek
o Toldi 1. ének 1-6. vsz. o Kőmíves Kelemenné 12. versszak o Az egriek esküje az Egri csillagokból
• A ballada jellemzői
• A legendárium
• Az allegória fogalma
• Arany János élete, művészete
• A Toldi keletkezése, mottó, cselekménye szerkezeti felépítése
• Egri csillagok keletkezése, forrásai, cselekménye- a történelmi regény fogalma
• A ballada fogalma: A walesi bárdok, Kőmíves Kelemenné
• Reneszánsz, barokk, felvilágosodás, kuruc költészet - fogalmak Továbbhaladás feltételei
A tanulók tudjanak kívülről 6-8 verset, néhány prózarészletet és egy-két drámai jelenetet. Legyenek képesek tanári segítség nélkül is a tanult művekről rövid, egyszerű tartalmi, szerkezeti és stilisztikai elemzést készíteni. Ismerjék fel néhány fontosabb mű versformáját, ritmusát, műfaját. Írásbeli szövegalkotásban, feleleteikben használják a szakkifejezéseket is, értelmezéseikben váljon hangsúlyossá az esztétikai szempont. Tágabb összefüggések figyelembevételével fogalmazzák meg véleményüket, ítéleteiket. Egy-egy óra anyagáról, egy- egy altémáról tudjanak önállóan vázlatot készíteni, saját vázlataik alapján tudjanak felkészülni. Megbeszélések, viták alkalmával legyenek toleráns vitapartnerek, saját véleményüket tudják határozottan képviselni. Érvelési kultúrájuk legyen sokágú. Tudják csoportosítani és szembeállítani az érveket. Legyenek képesek a témával adekvát területekről keresni indokokat, magyarázatokat, bizonyítékokat. Kulturáltan tudjanak kommunikálni egymással. A tanulók tudják csoportosítani, tipizálni a meséket, a mesetípusokhoz tudjanak példaszöveget rendelni, legalább egy hosszabb vagy két rövidebb mesét tudjanak kívülről. Értelmesen és pontosan tudják felolvasni a szövegeket, a kívülről mondott szövegeket tisztán, tagoltan, megfelelő ritmusban tudják elmondani. Hangos olvasásuk legyen a szövegműfajhoz és a témához illő. Szituációs gyakorlatokban legyenek képesek a karakter megjelenítésére, a szövegmondás és játék ne váljon szét előadásukban. A legfontosabb fogalmak jelentését ismerjék, tudják helyesen használni azokat. A beszélő és elbeszélő szerepét tudják elválasztani és elbeszélő módokat tudják megkülönböztetni, a lírai beszélő szerepét tudják értelmezni. Feleleteikben és előadásaikban óvakodjanak az író és a műalkotás szövegében beszélő alak azonosításától. Olvasónaplójukban, jegyzeteikben maguk javítsák hibáikat. Írásbeli munkáik törekedjenek a pontosságra, szakszerűségre, szóbeli feladataikban a pontosságra, a helyes beszédre. Tudatosuljon bennük a divatszavak, töltelékszavak, a szlengből át vett elemek kerülésének elvárása.
Továbbhaladás feltételei - magyar nyelv (5-6. évfolyam)
5. évfolyam
• A tanuló igazodjon el a mindennapi kommunikációs helyzetekben. Megfelelően alkalmazza a kapcsolatteremtés és a kapcsolattartás udvarias formáit. Törekedjen az egyszerű, érthető, hatékony közlésre. Legyen képes mások rövidebb szóbeli üzeneteit megérteni, összefoglalni. Alkalmazza a kérés és a tudakozódás szóbeli formáit a közléshelyzetnek megfelelően.
• Legyen képes egy kb. 200 szavas írott (dokumentumszöveg és ismeretterjesztő) szöveg globális (átfogó) megértésére, a szövegből információk visszakeresésére. Tudja a szöveg tartalmát összefoglalni, róla önállóan vázlatot készíteni. A tanuló ismerje a szövegszerkesztés állomásait. Legyen képes tanári segítséggel a szövegalkotáshoz anyagot gyűjteni, önállóan rövid elbeszélést, leírást és jellemzést fogalmazni saját élményei, képzelete, valamint filmek és olvasmányok alapján. Tudjon min. 100 szavas magánlevelet megfogalmazni.
• A tanuló ismerje a főbb beszélőszervek működését. Ismerje fel a magánhangzókat, a mássalhangzókat. Ismerje a hangok csoportosításának a főbb szempontjait (rövid és hosszú, mély és magas magánhangzók, rövid és hosszú, zöngés és zöngétlen mássalhangzók). A tanuló ismerje fel egyéni közlésmódjának a jellemzőit, törekedjen megfelelő hangképzésre és helyes beszédlégzésre.
• Ismerje a betűrendbe sorolásnak, az elválasztásnak és a keltezésnek a fontosabb szabályait. Legyen képes a Magyar helyesírási szótárt tanári segítséggel használni. Különböztesse meg a szótőt és a toldalékokat, tudja az összetett szavakat előtagra és utótagra bontani. Legyen képes megnevezni a helyesírási alapelveket, ismerje fel saját munkáiban a főbb helyesírási alapelvek alkalmazásának az eseteit, törekedjen a tanult helyesírási szabályok alkalmazására.
• A tanuló ismerje fel és nevezze meg a hangutánzó, a hangulatfestő, a többjelentésű, a rokon értelmű és ellentétes jelentésű szavakat a szövegben. Törekedjen megfelelő használatukra a fogalmazásokban. Tudja segítséggel használni a Magyar szinonimaszótárt vagy a Magyar szókincstárt.
• Tudjon memoriterként min. 10 magyar közmondást és szólást, legyen képes értelmezni őket.
• A tanuló legyen képes mások türelmes meghallgatására és véleményének rövid, kulturált megfogalmazására. Legyen képes 2-3 mondatban a mindennapi élményeiről és olvasmányai hatásáról beszélni.
6. évfolyam
• A tanuló igazodjon el a mindennapi páros és csoportos kommunikációs helyzetekben. Megfelelően alkalmazza a kapcsolatteremtés és a kapcsolattartás udvarias formáit, figyelje és tudja értelmezni partnerei kommunikációs nem nyelvi jeleit. Törekedjen az egyszerű, érthető, hatékony közlésre. Legyen képes mások rövidebb szóbeli üzeneteit megérteni, összefoglalni és továbbadni.
• Legyen képes egy kb. 200-250 szavas írott (szépirodalmi, dokumentum- és ismeretterjesztő) szöveg globális (átfogó) megértésére, a szövegből információk visszakeresésére. Tudja a szöveg tartalmát összefoglalni, róla önállóan vázlatot készíteni. Legyen képes az olvasott szöveg tartalmával kapcsolatos saját véleményét szóban megfogalmazni.
• Tudjon a különféle írott információhordozókból az anyaggyűjtés során tanári segítséggel jegyzetet készíteni.
• Legyen képes tanári irányítással a szövegalkotáshoz anyagot gyűjteni, önállóan rövid elbeszélést, leírást és jellemzést fogalmazni saját élményei, képzelete, valamint filmek és olvasmányok alapján.
• Ismerje föl és tudja megnevezni a legáltalánosabb sajtótermékeket (napi-, hetilap, folyóirat).
• A tanuló ismerje a főbb szófajok (ige, főnév, melléknév, számnév, határozószó, igenevek, névmások, névelő, névutó, kötőszó, igekötő, kötőszó) általános jellemzőit, alaki sajátosságait. Ismerje fel őket az írott szövegekben, és tudja megnevezni őket. Ismerje és tudja alkalmazni mindennapi írásbeli alkotásaiban az ige, a főnevek (különös tekintettel a tulajdonnevek), a számnevek és melléknevek legáltalánosabb helyesírási szabályait és nyelvhelyességi tudnivalóit.
• Ismerje a szóképzés fogalmát, és tudjon néhány képzőt megnevezni és fölismerni.
• A tanuló legyen képes mások türelmes meghallgatására és véleményének rövid, kulturált megfogalmazására, álláspontjának megvédésre. Legyen képes 2-3 mondatban a mindennapi élményeiről és olvasmányai hatásáról beszélni.
• Törekedjen mások számára is érthető, nyelvileg igényes és helyes beszédre, megfelelő artikulációra.
Továbbhaladás feltételei - történelem (5 - 6. évfolyam)
5. évfolyam
Az osztályozóvizsga témakörei:
1. Az őskori ember
o |
Az ember ősének kiemelkedése az állatvilágból. |
o |
A zsákmányoló ember foglalkozásai, eszközei, életmódjának fő jellemzői |
o |
A termelő ember foglalkozásai, eszközei, életmódjának fő jellemzői. |
2. Az ókori keleti kultúrák |
o |
Az ősi Mezopotámia és a Babiloni Birodalom. |
o |
Az ókori Egyiptom gazdasága és társadalma. |
o |
Az ókori India és Kína. |
o |
Kis népek az ókori Keleten. |
3. Az ókori Hellász története |
o |
A görög törzsek megtelepedése és életmódja. |
o |
Az ókori görögök vallása és az olimpiák . |
o |
Az ókori Athén és Spárta. |
o |
A görög-perzsa háborúk története. |
o |
Nagy Sándor birodalma. |
4. A Római Birodalom története |
o |
A világbirodalom kialakulása. |
o |
A pun háborúk története. |
o |
Királyság, köztársaság és császárság Rómában. |
o |
Róma és a provinciák. |
o |
Mindennapi élet az ókori Római Birodalomban. |
o |
A népvándorlás és a Nyugatrómai Birodalom bukása. |
|
5. A korai középkor története Európában és Magyarországon
o A feudális gazdaság és társadalom kialakulása.
o A hűbériség és a lovagok élete. o Gazdálkodás a feudális nagybirtokokon. o A feudális egyház hatalma. o A középkori városok kialakulása. o Kézművesipar és kereskedelem a középkorban. o Honfoglalás és letelepedés. o Államalapítás: I. István uralkodása. o I. László és Könyves Kálmán uralkodása. o Az Aranybulla.
o IV. Béla uralkodása és a tatárjárás.
A továbbhaladás feltételei:
A diák tudjon különbséget tenni a történelem forrásai (tárgyi, írásos, szóbeli) között. Tudja, hogy a tanult történetek közül melyik történt előbb, melyik később, mennyivel - a kerettantervben megadott lépték szerint. Tudja, hogy az egyes történetek eseményeihez milyen nevek, helyszínek kapcsolhatók. Tudjon tanult történetet elmondani kérdések alapján a kerettantervben megjelölt fogalmak felhasználásával. Tudja a tanult történetek eseményeinek helyszíneit különbözőléptékű térképeken megmutatni. Tudjon kérdéseket feltenni a tanult történetekhez. Tudjon különbséget tenni a történetek mesei és valóságos eseményei között. Tudjon elvégezni egyszerű kronológiai számításokat.
6. évfolyam
Követelmények a 6. évfolyam végén:
• Az egyetemes emberi értékek elfogadása ókori, középkori és kora újkori egyetemes és magyar kultúrkincs élményszerű megismerésével. A családhoz, a lakóhelyhez, a nemzethez való tartozás élményének személyes megélése.
• A történelmet formáló, alapvető folyamatok, összefüggések felismerése (pl. a munka értékteremtő ereje) és egyszerű, átélhető erkölcsi tanulságok azonosítása.
• Az előző korokban élt emberek, közösségek élet-, gondolkodás- és szokásmódjainak felidézése.
• A tanuló ismerje fel, hogy a múltban való tájékozódást segítik a kulcsfogalmak és fogalmak, amelyek fejlesztik a történelmi tájékozódás és gondolkodás kialakulását.
• Ismerje fel, hogy az utókor a nagy történelmi személyiségek, nemzeti hősök cselekedeteit a közösségek érdekében végzett tevékenységek szempontjából értékeli.
• Tudja, hogy az egyes népeket főleg vallásuk és kultúrájuk, életmódjuk alapján tudjuk megkülönböztetni.
• Ismerje fel, hogy a vallási előírások, valamint az államok által megfogalmazott szabályok döntő mértékben befolyásolhatják a társadalmi viszonyokat és a mindennapokat.
• Tudja, hogy a történelmi jelenségeket, folyamatokat társadalmi, gazdasági tényezők együttesen befolyásolják.
• Tudja, hogy az emberi munka nyomán elinduló termelés biztosítja az emberi közösségek létfenntartását.
• Ismerje fel a társadalmi munkamegosztás jelentőségét, amely az árutermelés és pénzgazdálkodás, illetve a városiasodás kialakulásához vezet.
• Tudja, hogy a társadalmakban eltérő jogokkal rendelkező és eltérő vagyoni helyzetű emberek alkotnak rétegeket, csoportokat.
• Tudja, hogy az eredettörténetek, a közös szokások és mondák erősítik a közösség összetartozását, egyben a nemzeti öntudat kialakulásának alapjául szolgálnak.
• Tudja, hogy a társadalmi, gazdasági, politikai és vallási küzdelmek számos esetben összekapcsolódnak.
• Ismerje fel ezeket egy-egy történelmi probléma vagy korszak feldolgozása során.
• Legyen képes különbséget tenni a történelem különböző típusú forrásai között,és legyen képes a korszakra jellemző képeket, tárgyakat, épületeket felismerni.
• Legyen képes a történetek a feldolgozásánál a tér- és időbeliség azonosítására, a szereplők csoportosítására fő- és mellékszereplőkre, illetve a valós és fiktív elemek megkülönböztetésére. Ismerje a híres történelmi személyiségek jellemzéséhez szükséges kulcsszavakat, cselekedeteket.
• Legyen képes a tanuló történelmi ismeretet meríteni hallott és olvasott szövegekből, különböző médiumok anyagából.
• Legyen képes emberi magatartásformák értelmezésre, információk rendezésére és értelmezésére, vizuális vázlatok készítésére.
• Legyen képes információt gyűjteni adott témához könyvtárban és múzeumban; olvasmányairól készítsen lényeget kiemelő jegyzetet.
• Képes legyen szóbeli beszámolót készíteni önálló gyűjtőmunkával szerzett ismereteiről, és kiselőadást tartani.
• Ismerje az időszámítás alapelemeit (korszak, évszázad, évezred) tudjon ez alapján kronológiai számításokat végezni. Ismerje néhány kiemelkedő esemény időpontját.
• Legyen képes egyszerű térképeket másolni, alaprajzot készíteni. Legyen képes helyeket megkeresni, megmutatni térképen, néhány kiemelt jelenség topográfiai helyét megjelölni vaktérképen, valamint távolságot becsülni és számítani történelmi térképen.
• Legyen képes saját vélemény megfogalmazása mellett mások véleményének figyelembe vételére.
Továbbhaladás feltételei - matematika (5 - 6. évfolyam)
5. évfolyam
Gondolkodási módszerek
• A gondolkodási módszerek követelményei a többi témában konkretizálódnak Számtan, algebra
• A tanult számok helyes leírása, olvasása, számegyenesen való ábrázolása, két szám összehasonlítása.
• A tízes számrendszer biztos ismerete.
• Összeadás, kivonás, szorzás, kétjegyűvel való osztás a természetes számok körében.
• Egyjegyű nevezőjű pozitív törtek (legfeljebb ezredeket tartalmazó tizedes törtek) összeadása és kivonása két tag esetén, az eredmény helyességének ellenőrzése.
• Helyes műveleti sorrend ismerete a négy alapművelet esetén.
• Egyszerű egyenletek, szöveges feladatok megoldása következtetéssel.
Összefüggések, függvények, sorozatok
• Konkrét pontok ábrázolása, pontok koordinátáinak leolvasása.
Geometria, mérés
• Szakasz másolása, adott távolságok felmérése.
• Felezőmerőleges szemléletes fogalma.
• Téglalap (négyzet) kerületének, területének, kocka felszínének és térfogatának kiszámítása konkrét esetekben.
• Hosszúság és terület szabványmértékegységei és egyszerűbb átváltások konkrét gyakorlati feladatokban. A térfogat, űrtartalom, idő, tömeg mértékegységei.
Valószínűség, statisztika
• Konkrét feladatok kapcsán a biztos és a lehetetlen események felismerése.
• Két szám számtani közepének (átlagának) meghatározása.
6. évfolyam
Gondolkodási módszerek
• A gondolkodási módszerek követelményei a többi témakörben konkretizálódnak.
• Egyszerű, matematikailag is értelmezhető hétköznapi szituációk megfogalmazása szóban és írásban.
Számtan, algebra
• Tört, tizedestört, negatív szám fogalma.
• Pozitív törtek szorzása és osztása pozitív egésszel.
• 2-vel, 5-tel, 10-zel, 100-zal való oszthatóság.
• A mindennapi életben felmerülő egyszerű, konkrét arányossági feladatok megoldása következtetéssel.
• Egyszerű elsőfokú egyismeretlenes egyenletek megoldása szabadon választható módszerrel.
Összefüggések, függvények, sorozatok
• Biztos tájékozódás a derékszögű koordinátarendszerben.
Geometria, mérés
• A pont, egyenes, szakasz fogalmának helyes használata.
• Pont tengelyes tükörképének megszerkesztése.
• Párhuzamos és merőleges egyenesek előállítása, szögmásolás, szakaszfelező merőleges szerkesztése.
• Háromszögek, négyszögek kerületének kiszámítása.
• Téglatest felszíne és térfogata konkrét esetekben.
• A térfogat és űrtartalom mértékegységeinek átváltása.
Valószínűség, statisztika
• Konkrét feladatok kapcsán a biztos és a lehetetlen események felismerése.
• Néhány szám számtani közepének (átlagának) meghatározása.
Továbbhaladás feltételei - természetismeret
5. évfolyam
• Legyenek képesek konkrét természeti formák, tárgyak, élőlények és egyszerű jelenségek, folyamatok megfigyelésére, tapasztalatainak rögzítésére élőszóban, rajzban és írásban. Tudják felidézni a természeti és az ember által létesített környezetre vonatkozó konkrét, szemléletes képi tartalmakat. E képzetek alapján tudjanak ítéleteket alkotni, következtetéseket levonni.
• Legyenek képesek a leggyakoribb térképjelek alapján elemi térképhasználatra. Fogalmazzák meg milyen az aktuális időjárás. Tudják a tanult mértékegységek alkalmazásával a vizsgált jelenségeket mennyiségileg is jellemezni, és a mért adatokat értelmezni. Tudják megkülönböztetni a különböző halmazállapotokat és értsék azok változásait. Jellemezzék az évszakokat időjárásuk szerint. Ismerjék az időjárást kialakító legfontosabb tényezőket. Jellemezzék éghajlatunkat. Ismerjék az időjárási események és a felszín változása közötti összefüggéseket.
• Ismerjék fel a megfigyelt táj legfontosabb felszínformáit. Tudják értelmezni az egyszerű felszínformákat kialakulásuk szerint. Tudjanak jellemző tulajdonságokat mondani megfigyelt kőzetmintákról. Ismerjék fel az emberek földrajzi környezetet veszélyeztető tevékenységét. Értsék meg, hogy a környezet állapotának romlásáért az emberek a felelősek.
• Tudják megkülönböztetni leggyakoribb gyümölcseinket, zöldségnövényeinket. Megfigyelt tulajdonságaik alapján jellemezzék azokat. Ismerjék a táplálkozásunkban betöltött szerepüket.
• Ismerjék fel a települési környezet leggyakrabban előforduló állatait és a háziállatokat. Legyenek tisztában az állatvédelem jelentőségével, erkölcsi szabályaival.
6. évfolyam
• Tudjanak a konkrét környezeti jelenségekből általánosítani, elvonatkoztatni. Ismerjék fel és értsék meg a vizsgált jelenségekben, folyamatokban megmutatkozó oksági kapcsolatokat, összefüggéseket, törvényszerűségeket. Legyenek képesek alapvető méréseket elvégezni és a mért adatokat értékelni. Ismerjék fel ezek közül azokat, amelyek veszélyesek lehetnek, tudják elkerülni azokat! Bemutatás után legyenek képesek egyszerű kísérleteket fegyelmezetten és a balesetvédelmi, érintésvédelmi, tűzvédelmi szabályok betartásával megismételni, a tapasztalt jelenségeket elmondani.
• Elemi szinten tájékozódjanak a térképen és a földgömbön a fokhálózat segítségével. Használják a térképet egyszerű földrajzi ismeretek megszerzésére, tudjanak adatokat leolvasni a domborzati és vízrajzi térképekről. Tudják felsorolni a kontinenseket és óceánokat. Legyenek egyszerű, szemléletes képzeteik a földrajzi övezetekről.
• Ismerjék fel jellemző álló- vagy mozgóképről és leírás alapján hazánk nagytájait, lakókörnyezetük néhány nevezetes települését, az ország fővárosát.
• Tudják felidézhető képzeteik segítségével jellemezni a hazai életközösségeket. Tudjanak egyszerű táplálékláncokat bemutatni. Ismerjék a legjellegzetesebb hazai növény és állatfajok testfelépítését, életmódját. Értsék meg a természet védelmének jelentőségét, a fenntartható gazdaság feltételeit.
Továbbhaladás feltételei - idegen nyelv (5 - 6. évfolyam)
5. évfolyam
• A tanuló ismerje meg és tudja használni a témakörökben körülötte nyelvileg bővülő világ szavait és kifejezéseit.
• Tudjon reagálni a spontán feltett kérdésekre.
• Amennyiben ezt anyanyelvi nyelvtani ismeretei lehetővé teszik, tudjon párhuzamot vonni és ellentéteket keresni az anyanyelv és az idegen nyelv között.
• Értse meg a normál beszédtempónál valamivel lassabb szöveget, ha az számára csak kevés ismeretlen szót vagy kifejezést tartalmaz
• Tudja bemutatni iskolai, otthoni környezetét, egy átlagos nap tennivalóit legyen képes ismertetni.
• Tudjon elmesélni egy szokványos iskolai kirándulást, szabadidős programot.
• Az anyanyelvi olvasástempót megközelítő tempóban, helyes kiejtéssel és intonációval legyen képes felolvasni ismert és ismeretlen szövegeket.
• Tudja helyesen leírni tollbamondás után is a tanult szavakat, a nem fonetikus írásmódúakat is.
• Aktív szókincs: kb. 350 szó, passzív szókincs ennek kb. fele.
6. évfolyam
• Az idegen nyelvi közlések megértése, azokra való reagálás
• Tudjon a tanuló kérdésekre válaszolni, és önállóan is elmondani egy átélt eseményt.
• Tudja kifejezni a következő beszédszándékokat: vélemény, kötelezettség, tiltás, engedély, akarat, szándék, öröm, bánat, elégedettség, elégedetlenség, bocsánatkérés, megbocsátás, rosszallás, elismerés, közömbösség, javaslat, tanácsolás, figyelmeztetés, segítség felajánlása és elfogadása, utasítás, jókívánságok.
• Tudja elmesélni iskolai és iskolán kívüli napirendjét, tudjon beszélni étkezési szokásokról, öltözködésről, tudjon jellemezni személyeket külső és néhány belső tulajdonságuk alapján
• Tudjon reagálni valós élethelyzetekben, hallott vagy látott jelenségekkel kapcsolatban.
• Tudjon képről önállóan néhány mondatot mondani (képleírás)
• Tudjon szöveget néma olvasással feldolgozni.
• Tudjon több mondatos összefüggő szöveget önállóan írásban megfogalmazni, tudjon üdvözlőlapot írni és megcímezni.
Szókincs: kb. 400 lexikai egység produktív ismerete valamint kb. 200 szó, kifejezés receptív ismerete.
Továbbhaladás feltételei - informatika (5 - 6. évfolyam)
5. évfolyam
1. Az informatikai eszközök használata: A tanuló
o Tudjon számítógépet önállóan üzembe helyezni. o Ismerje a főbb egységeket és funkcióikat. o Ismerje a háttértárolók szerepét, azok néhány fajtáját. o Tudjon lemezmeghajtót kiválasztani.
o Tudjon a könyvtárszerkezetben tájékozódni, mozogni, könyvtárat váltani, a számára szükséges fájt megtalálni.
o Tudjon könyvtárat létrehozni, törölni.
o Tudjon fájlt, könyvtárat áthelyezni, törölni.
o Ismerje a lemezkezelés szabályait.
o Tudja megkeresni az általa használt programok futtatható és egyéb állományainak ikonjait.
2. Informatika-alkalmazói ismeretek: A tanuló
o Tudjon önállóan használni egyszerű rajzkészítő programot.
o Tudatosan használja a rajzolóprogramot rajzos-szöveges munkáinak megalkotására, módosítására.
o Tudja a dokumentum egy részét kijelölni.
o Tudja mozgatni a dokumentum kijelölt részeit.
o Tudja segítséggel elmenteni elkészült munkáit az általa kiválasztott helyre, azokat tudja onnan visszatölteni.
o Tudja segítséggel kinyomtatni kész munkáját.
o Tudjon önállóan begépelni szöveget.
o Tudja több módon kijavítani, módosítani a szöveget.
o Tudja a dokumentum egy részét kijelölni.
3. Infotechnológia: A tanuló
o Legyen képes egyszerűen kódolt üzenet olvasására, továbbítására.
o Tudjon használni egy titkosírást, az abban levő üzenet információtartalmát képes legyen megérteni.
o Legyen tisztában a kódolás menetével, az információk ilyen kezelésével.
o Ismerjen meg különböző információfajtákat.
4. Infokommunikáció: A tanuló
o Tudjon cím alapján weboldalt felkeresni. o Lásson példát internetes keresésre.
5. Az információs társadalom: A tanuló
o Ismerje fel az információ jelentőségét a régi és a mai társadalmakban.
6. Könyvtár és médiainformatika: A tanuló
o Ismerjen fel nyomtatott és nem nyomtatott dokumentumokat.
o Ismerje a nyomtatott dokumentumok, periodikák típusait.
o Tudjon információt szerezni nem nyomtatott dokumentumokból.
o Ismerje az iskolai könyvtár szépirodalmi és szakirodalmi részeit, legyen tisztában az itt használt kétféle raktári renddel.
o Tudjon számára szükséges irodalmat megkeresni a könyvtári részekben.
o Ismerje a könyvek formai j ellemzőit.
6. évfolyam
1. Az informatikai eszközök használata: A tanuló
o Tudja több módon is elindítani az általa használt programokat. o Tudjon menüelemeket, parancsokat használni.
o Tudja használni a grafikus felület ablakait, ablakrendszerét, tudja módosítani azok tulajdonságait.
o Tudjon önállóan használni játék- és oktatóprogramokat.
2. Informatika-alkalmazói ismeretek: A tanuló
o Tudjon kezelni megfelelő program segítségével hangos, képes dokumentumot. o Tudjon megfelelő program segítségével rövid animációt elkészíteni. o Ismerje a vágólap szerepét, tudja azt használni szerkesztési műveletekre.
o Tudja kinyomtatni kész munkáját. o Tudjon önállóan begépelni szöveget. o Tudja több módon kijavítani, módosítani a szöveget. o Tudja a dokumentum egy részét kijelölni. o Tudja végrehajtani karakterek, szavak formázását.
o Tudjon kezelni megfelelő program segítségével hangos, képes dokumentumot. o Tudjon hangfelvételt készíteni arra alkalmas program segítségével.
3. Infotechnológia: A tanuló
o Tudja különféle formákban megfogalmazni a hétköznapi életben és az iskolában előforduló események, tevékenységek algoritmizálható részeit.
o Tudjon Logo nyelven egyparaméteres eljárásokat létrehozni.
o Tudja a létrehozott eljárásokat építőelemként felhasználni.
o Alkalmazza a paraméterek módosításával megvalósítható vizsgálatokat.
o Ismerje fel és tudja különféle formákban megfogalmazni a hétköznapi életben és az iskolában előforduló eseményeket, tevékenységek algoritmizálható részleteit.
o Tudjon Logo nyelven többparaméteres eljárásokat létrehozni.
o Tudjon létrehozni rekurziót tartalmazó többparaméteres eljárásokat.
o Tudjon egyszerűbb folyamatokat modellezni a paraméterek módosításával, lássa a paraméterek szerepét, hatását.
o Ismerje fel az adatok (paraméterek) visszajelzésének tényét.
o Legyen tisztában a kódolás menetével, az információk ilyen kezelésével.
o Lássa meg a kapcsolatot az információ különböző megjelenési formái között.
o Ismerje, értse az információ, mint jelenség lényegét.
4. Infokommunikáció: A tanuló
o Tudjon segítséggel elektronikus levelet olvasni és küldeni.
5. Az információs társadalom: A tanuló
o Ismerje fel az információ jelentőségét a régi és a mai társadalmakban.
6. Könyvtár és médiainformatika: A tanuló
o Tudjon a könyvtár médiatár részéből számára szükséges dokumentumot kiválasztani.
o Ismerje a betűrendes katalógus felépítését.
o Ismerje a katalóguscédulán található legfontosabb adatokat.
o Tudjon katalógus-cédulákat használni.
o Tudjon keresni megadott szempontok alapján a betűrendes katalógusban szerző szerint, cím szerint.
o Tudjon tájékozódni a “kézi könyvtár”-ban.
o Tudjon segédkönyveket használni információszerzésre.
o Alkalmazza az ábécét a lexikonban, szótárban keresésnél.
Hittan alapkövetelmények
5. évfolyam
A tanuló tudjon tájékozódni, adott részeket ügyesen megkeresni a Szentírásban. Ismerje az egyházi év fogalmát, a szentmise teológiáját és liturgiáját, a hét szentség és a szentelmények liturgiáját. Tudja, mit, mikor, hogyan és miért ünneplünk az egyházban. Ismerje a liturgikus cselekmények, helyek, idők, kellékek, színek jelképrendszerét.
6. évfolyam
Tudja megkülönböztetni a katolikus egyházara vonatkozó fogalmakat a többi vallás fogalmaitól. Ismerje az egyház alapításának körülményeit, az egyház lényegét, célját, szervezeti felépítését. Legyen tisztában az egyház üdvösségszerző küldetésével, ismerje, hogyan valósította és valósítja ezt a történelem különböző korszakaiban és napjainkban.